O-shot

Czy O-Shot może wzmocnić kobiety seksualnie?

Nawet do 40% seksualnie aktywnych doświadcza zaburzeń seksualnych FSD obejmujących: zaburzenia pożądania (obniżenie lub brak libido), zaburzenia podniecenia, zaburzenia orgazmu i dyspareunia.
Aktualnie leczenie pacjentek z FSD to: psychoterapia, leczenie behavioralne, hormonalne i psychofarmrakologiczne. Leczenie hormonalne zaakceptowane przez FDA to krótkie cykle terapii testosteronem. Leczenie FSD jest trudne, długotrwałe i skuteczne u około 50% pacjentek.
Pozostają zatem pacjentki z nierozwiązanym problemem, który ma wpływ na życie emocjonalne, relacje partnerskie i.t.d
W 2014 roku Dr Charles Runnels przeprowadził badanie mające na celu ocenę wpływu injekcji osocza bogatopłytkowego PRP w obrębie narządu płciowego zewnętrznego. A metodę swoją opatentował i nazwał O-Shot. Dr Runnels do badania zakwalifikował 12 kobiet w  wieku 24-64 lat z rozpoznaniem FSD, u których podał PRP w ciała jamiste łechtaczki, ujścia gruczołów Skennego i do przedniej ściany pochwy. Pacjentki oceniane były po jednym wstrzyknięciu po 12 i 16 tygodniach w oparciu o walidowane skale zaburzeń seksualnych po  FSDS-R (female Sexual Distres Scale-Revised) i FSFI (female Sexual Function Index). U 70% badanych pacjentek nastąpiła natychmiastowa poprawa. Nie stwierdzono powikłań w trakcie i po leczeniu.
Możliwe wytłumaczenie tak wyraźnego efektu podania PRP to poprawa przepływu krwi przez kompleks łechtaczkowy –jeden z czynników wzrostu uwalnianych z PRP to VEGF (vascular growth factor) odpowiedzialny za tworzenie nowych naczyń. Również  możliwa jest poprawa w zakresie unerwienia tej okolicy  biorąc pod uwagę promujący wpływ PRP na wzrost aksonów w hodowlach in vitro.
O-Shot ma na celu zwiększenie przyjemności seksualnej u pacjentek poprzez wstrzyknięcie osocza bogatopłytkowego w ściany pochwy i łechtaczki.
Niechirurgiczne leczenie jest reklamowane jako ostateczna poprawa orgazmu kobiecego. Zabieg polega na wstrzyknięciu osocza z krwi pacjenta bezpośrednio do łechtaczki w celu zwiększenia przyjemności seksualnej.
 

Przebieg procedury

Osocze bogate w płytki (PRP), które zawiera wysokie poziomy naturalnie występujących substancji, które uważa się za stymulujące wzrost komórkowy, jest popularnym sposobem leczenia. Najpierw krew pacjenta jest pobierana z ramienia. PRP jest następnie izolowany z krwi w wirówce i przygotowywany do wstrzyknięcia. Nakłada się krem znieczulający oraz podaje lidokainę w wargi sromowe, gdzie następnie dociera ona do łechtaczki poprzez przepływ krwi. W ciągu kilku minut tkanka pochwy staje się odrętwiała i jest gotowa do wstrzyknięcia.
Procedura rozpoczyna się od pobrania próbek krwi Pacjentki w celu pobrania płytek krwi, które oddziela się od innych komórek krwi przez odwirowanie przed wstrzyknięciem bezpośrednio do uszkodzonego miejsca. Należy zauważyć, że chociaż sposób przygotowania PRP jest zatwierdzony przez FDA, to jest on pierwotnie przeznaczony do stosowania z materiałami do przeszczepów kostnych w praktyce ortopedycznej.
 

Rezultaty zabiegu

O-Shot ma na celu wzmocnienie pozycji kobiet. Wiele kobiet cierpi przez długi czas z problemami seksualnymi i obawia się przedyskutować je ze swoim lekarzem lub powiedziano im, że niewiele można zrobić. Rozpoczęcie rozmów na ten delikatny temat i oferowanie bezpiecznej, niechirurgicznej opcji, pozwala kobietom uczynić ich jakość życia priorytetem. Założeniem PRP jest pobudzenie poprzez komórki macierzyste do zwiększenia przepływu krwi w okolicy i stymulacji wzrostu zdrowej tkanki. Iniekcje są minimalnie inwazyjne.  Niektórzy pacjenci zgłaszają natychmiastowe wyniki, podczas gdy inni widzą zmiany w ciągu dwóch – trzech tygodni. Odtworzona tkanka pochwy powoduje zwiększoną wrażliwość, a niektóre kobiety z jej powodu po raz pierwszy doświadczają orgazmów pochwy. Po zabiegu jej pacjenci zgłaszają zwiększoną wrażliwość zarówno w łechtaczce, jak i pochwie – zwykle bez znaczącej zmiany w wielkości lub wyglądzie zewnętrznej anatomii. Jest to 30-minutowym zabiegiem, którego efekty mogą trwać nawet półtora roku. Musimy pamiętać, że istnieje szereg rzeczy, które wpływają na podniecenie seksualne, i niestety O-Shot nie rozwiąże głębszych problemów związanych z pewnymi formami zaburzeń seksualnych. Jeśli poziom estrogenów jest niski, może być trudno utrzymać dobry stan błony śluzowej. Jeśli mówimy o wysiłkowym nietrzymaniu moczu u np. 25-letniej kobiety, jesteśmy ponad 90% skuteczni za pierwszym razem. Jeśli weźmiemy pod uwagę 70-letnią kobietę, wskaźnik sukcesu może wynosić 65%, a następnie podbić ją do 85% przy drugim zabiegu. W przypadkach dyspareunii (bólu podczas stosunku), która jest czasami wynikiem niskiego poziomu estrogenu, zabieg ten pomaga w poprawie stanu błony śluzowej pochwy.