Plastyka przedsionka pochwy dotyczy korekty obszaru wejścia do pochwy, często trwale zmienionego, zdeformowanego na skutek porodu, szczególnie dużych dzieci. Bardzo często przy trudnych porodach naturalnych lub po nacięciu krocza blizny w obrębie wejścia do pochwy źle się goją, pozostawiając bolesne zrosty i blizny lub otwarte wejście do pochwy.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na chirurgicznym wycięciu zmienionych tkanek i zrostów, pozostawiając możliwie jak najmniej widoczny ślad.
Często zabieg introitoplastyki wykonuje się w rozszerzeniu o perineoplatykę (plastykę krocza)
Wskazania
Wskazaniem do introitoplastyki jest otwarte wejście do pochwy, zrosty lub zmiany sprawiające ból i dyskomfort.
Przeciwwskazania
- Ciąża i okres karmienia
- Menstruacja
- Aktywna infekcja intymna
- Zły wynik cytologiczny
Zalecenia przedoperacyjne
- Operację poprzedza wizyta konsultacyjna.
Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania grupa krwi
- morfologia
- badanie ogólne moczu
- koagulogram – APTT, INR, PT
- EKG po 40 roku życia
- antygen HBS
- elektrolity
- poziom cukru
Na 2 tyg. przed planowanym zabiegiem nie wolno przyjmować następujących leków: aspiryny ani jej pochodnych (np. Acard), Wit.E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Środki te niekorzystnie wpływają na przedłużenie krwawienia w trakcie operacji.
Należy poinformować operatora o przebytej infekcji, jeżeli taka miała miejsce w okresie 2 tygodni przed planowanym zabiegiem operacyjnym.
Należy pozostać 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia) przed zabiegiem operacyjnym oraz zadbać o depilacje stref intymnych.
Przebieg zabiegu
Zabieg polega na chirurgicznym wycięciu zmienionych tkanek oraz rekonstrukcji naturalnego wejścia do pochwy. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Na ranę zakładane są wchłanialne nici.
Zalecenia pozabiegowe
Zabieg plastyki przedsionka pochwy wykonuje się w ramach chirurgii jednego dnia. Pacjentki po kilkugodzinnej obserwacji opuszczają klinikę.
Po zabiegu obowiązuje wstrzemięźliwość seksualna przez okres 6 tygodni i obowiązkowa kontrola po 7-10 dniach. Bezwzględnie należy się stosować do zaleceń lekarskich.