Radiofrekwencja od lat znajduje szerokie zastosowanie w elektrochirurgii zapewniając zdecydowanie niższy stopień uszkodzenia tkanek, niż w przypadku lasera CO2, umożliwiając szybsze gojenie, a także mniejszy ból i obrzęk pozabiegowy. Zabiegi z wykorzystaniem urządzeń bazujących na radiofrekwencji, stosowanej dopochwowo oraz w obrębie sromu, zajmują także szczególne miejsce w małoinwazyjnej ginekologii estetycznej skierowanej dla kobiet w okresie około- i pomenopauzalnym. Wykonanie zabiegu umożliwia specjalnie ukształtowana głowica ginekologiczna, która dostosowana jest do przeprowadzenia go zarówno wewnątrzpochwowo, jak i na zewnątrz – w obrębie warg sromowych mniejszych oraz większych.
Jakie efekty daje radiofrekwencja w ginekologii?
Oprócz rewitalizacji polegającej na poprawie napięcia skóry warg sromowych, w związku z pobudzeniem tworzenia nowych włókien kolagenowych oraz neoangiogenezy, zabiegi RF mają przede wszystkim zastosowanie w przypadkach atrofii urogenitalnej, zespołu luźnej pochwy i wynikającego z nich pogorszenia jakości życia seksualnego.
W wyniku działania RF dochodzi do poprawy ukrwienia tkanek, obkurczenia pochwy, zwiększenia grubości ściany pochwy oraz skóry sromu, jak również i nawilżenia pochwy oraz wzrostu wrażliwości łechtaczki.
Skutkuje to istotną redukcją suchości pochwy oraz związanymi z nią świądem i pieczeniem, zmniejszeniem lub całkowitą eliminacją bólu podczas dotyku i współżycia oraz przynosi pozytywny efekt w odniesieniu do zwiększenia wrażliwości okolic intymnych na bodźce i satysfakcji ze współżycia.
Ponadto, obkurczenie tkanek pochwy przynosi dobre efekty w redukcji objawów wysiłkowego nietrzymania moczu, pęcherza nadreaktywnego oraz niewielkiego stopnia recto- oraz cystocele.
Jakie są odczucia podczas zabiegu?
Podczas procedury dochodzi do miejscowego miejscowego podgrzania tkanek do temperatury około 40 stopni C, co jest całkowicie bezbolesne dla Pacjentki, 20 minut przed zabiegiem zakładamy krem znieczulający.
Czy zabieg jest związany z rekonwalescencją?
Biorąc pod uwagę całkowicie nieinwazyjny przebieg zabiegu, po jego wykonaniu kobieta ma możliwość powrotu do codzień aktywności fizycznej i seksualnej, bez konieczności jakichkolwiek restrykcji, w tym m.in. powstrzymania się od współżycia.
Ile zabiegów warto wykonać?
Skrócenie okresu rekonwalescencji do zera przekłada się również na możliwość wykonywania zabiegów wykorzystujących radiofrekwencję w krótkich odstępach czasowych co 4 do 7 dni, zaś dla uzyskania najlepszych rezultatów, wskazane jest wykonanie 3 zabiegów.