Waginoplastyka

Plastyka pochwy polega na chirurgicznym wycięciu zwiotczałych lub uszkodzonych tkanek i ponownym zszyciu, zapewniając jej zwężenie i przywrócenie funkcjonalności. Plastyka krocza jest złożonym zabiegiem mającym na celu wycięcie starych blizn i pełną rekonstrukcję stref intymnych.

U kobiet, u których rozluźnienie tkanek pochwy jest niewielkie, możliwe jest zastosowanie nieinwazyjnej techniki laserowej. Zmniejszenie światła pochwy przy użyciu lasera erbowo-jagowego Fotona polega na stymulowaniu do odbudowy kolagenu w błonie śluzowej pochwy i przegrodzie pęcherzowo-pochwowej. Po zakończeniu okresu gojenia – około miesiąca, odbudowane tkanki są elastyczniejsze, a sama pochwa jest węższa i młodsza.
Pacjentki decydujące się na zabieg waginoplastyki kierują się przede wszystkim chęcią poprawy funkcjonalności narządu płciowego i potrzebą podniesienia jakości życia seksualnego.

Wskazania
Zabieg zaleca się kobietom, które przeszły conajmniej jeden poród naturalny lub zakończyły już prokreację, odczuwającym spadek satysfakcji seksualne.

Przeciwskazania

  • Ciąża i okres karmienia piersią
  • Aktywna choroba nowotworowa
  • Aktywna infekcja intymna
  • Zły wynik cytologiczny
  • Dalsze plany prokreacyjne

Zalecenia przedoperacyjne

  • Operację poprzedza wizyta konsultacyjna.

Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania:

  • grupa krwi
  • morfologia
  • badanie ogólne moczu
  • koagulogram – APTT, INR, PT
  • EKG po 40 roku życia
  • antygen HBS
  • elektrolity
  • poziom cukru

Na 2 tyg. przed planowanym zabiegiem nie wolno przyjmować następujących leków: aspiryny ani jej pochodnych ( np. Acard ), Wit. E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Środki te niekorzystnie wpływają na przedłużenie krwawienia w trakcie operacji.

Należy poinformować operatora o przebytej infekcji, jeżeli taka miała miejsce w okresie 2 tygodni przed planowanym zabiegiem operacyjnym.
Należy pozostać 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia) przed zabiegiem operacyjnym oraz zadbać o depilacje stref intymnych.

Przebieg zabiegu

Zabieg wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu dożylnym a na życzenie pacjentki może być wykonany w znieczuleniu miejscowym. Czas trwania zabiegu waha się pomiędzy 30 a 60 minutami. W obszarze wejścia do pochwy, na jej tylnej ścianie, lekarz wykonuje nacięcie pozbywając się zbędnej tkanki, a następnie zaszywa ranę w taki sposób, aby wejście do pochwy uzyskało kształt zgodny z oczekiwaniami pacjentki. Operacja dotyczy zarówno śluzówki, jak i mięśniówki pochwy. Po dokonaniu plastyki ściany pochwy lekarz wykonuje kończącą cały zabieg plastykę krocza. W wyniku przeprowadzonej operacji uzyskuje się zwężenie pochwy, co zmniejsza ryzyko infekcji narządu rodnego i znacząco poprawia jakość współżycia. Przy operacji używane są szwy rozpuszczalne.

Okres pooperacyjny

Po waginoplastyce pacjentka najczęściej zostaje na obserwacji w Klinice, przez kilka godzin. Wizyta kontrolna w Klinice powinna mieć miejsce po ok. 7 dniach.
Do całkowitej aktywności ruchowej pacjentka powraca po kilku dniach – okres gojenia się rany i zejście obrzęku w okolicy miejsca operowanego wynosi ok. 7 dni. Do całkowitej aktywności seksualnej pacjentka dochodzi po upływie 6-8 tygodni. Pacjentka może odczuwać utrzymujący się ból po zabiegu, który ulega złagodzeniu zarówno po lekach przeciwbólowych, dostępnych bez recepty, jak i na receptę. Podwyższona temperatura u pacjentki do 37,5 stopni nie jest niczym niepokojącym.
Higiena miejsca intymnego powinna polegać na codziennym delikatnym podmywaniu i osuszaniu szwów papierowym ręcznikiem poprzez dotyk, a nie pocieranie. Celem przyśpieszenia gojenia zalecamy stosowanie indywidualnie dobranych globulek dopochwowych.
Skrupulatne stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych jest kluczowe w szybkiej rekonwalescencji i znacząco wpływa na efekt końcowy operacji.